2017 Teksty

Tak w 2017 r. były opisywane kolejne dni pielgrzymowania:

1 dzień

Kochani!

Ruszyła 83 Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy ruszyli po mszy Świętej sprawowanej w poznańskiej katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Piękna pogoda sprzyja pielgrzymom. Choć niektóre grupy od samego początku czekały niespodzianki. I tak w grupie 4 zapodziały się gdzieś baterie i poszły struny od gitary. Ale niezrażeni niczym pątnicy poradzili sobie z tym koncertowo. Zgodnie z hasłem tegorocznej pielgrzymki wyruszamy w drogę do naszej Matki, by stać się klejnotem w Jej koronie.

2 dzień

Kolejny dzień za nami

Kolejny dzień pielgrzymki za nami. Podobnie jak pierwsze trudy. I tak pojawiły się pęcherze. Jak również spacer w deszczu. Ale to nie jest najważniejsze. Pamiętamy przede wszystkim o intencji dnia – dziś modliliśmy się za prześladowanych chrześcijan. Niesiemy w sercu też intencje osobiste i naszych gospodarzy. Każdy krok przybliża nas do celu – spotkania z naszą najlepszą Matką. Mimo nieudogodnień pielgrzymi nie tracą wiary w to, że szczęśliwie dotrą do celu.

3 dzień

Coraz bliżej Częstochowy

Minął kolejny dzień pielgrzymowania. Intencją dnia była modlitwa za chorych i cierpiących. Mimo, że wielu z nas jest teoretykiem w tej dziedzinie, jak wspomniał ksiądz Arkadiusz w kazaniu, to każdy z tym problem się styka. Może my nie chorujemy, ale przecież chorych mamy w rodzinie, wśród przyjaciół i znajomych. Obserwując tych ludzi, wierzymy, że modlitwa i łączność z Bogiem daje im wytchnienie i wsparcie. Pielgrzymi mimo różnej pogody nie tracą ducha. Prosimy jednak o modlitwę w intencji dobrej pogody.

4 dzień

Już prawie połowa drogi za nami.

Kolejne dni pielgrzymowania mijają bardzo szybko. Już prawie połowa drogi za nami. To była wyjątkowa niedziela. Modliliśmy się w intencji nowych powołań kapłańskich oraz do życia konsekrowanego. A życie pielgrzyma biegnie swoim rytmem. Prócz dolegliwości fizycznych widać zmęczone, ale szczęśliwe twarze pątników. I to jest piękne świadectwo, którym warto się podzielić z innymi.

5 dzień

Minął kolejny dzień pielgrzymowania. Wyjątkowy, bo modliliśmy się o jedność chrześcijan. Homilię podczas mszy Świętej wygłosił biskup Damian Bryl. W piękny sposób wyjaśnił na czym jedność budować. Chyba każda grupa doświadczyła pielgrzymowania w deszczu. Ale mimo niepogody pątnicy nie tracą nadziei na bezpieczne dotarcie do celu. W końcu Królowa jest tylko jedna.

Dzień 6 – Pogodny dzień

Mija kolejny dzień naszego pielgrzymowania do naszej Matki. Pielgrzymowanie to nie tylko modlitwa i wyrzeczenia, to także wspólnie spędzony czas na pogodnych wieczorkach. I tak niektóre grupy zorganizowały sobie kato – disco, a inne spędziły czas na tańcach i wspólnym śpiewie. Idąc do Matki, modliliśmy się w tym dniu za Polskę i Europę.

Dzień 7 – Rodzina Bogiem silna

Dziś nasze myśli biegną ku rodzinom i bliskim nam osobom. To rodzina kształtuje nasz światopogląd i tożsamość. Rodziny Bogiem silne to gwarancja katolickiej Polski i Europy. Pielgrzymka to także dawanie świadectwa wiary w Jezusa. Każda z grup idzie w milczeniu z Najświętszym Sakramentem, by dać widoczny znak przywiązania do wiary.

Dzień 8 – Świętych obcowanie

Coraz bliżej Częstochowa! A nasza pielgrzymka zmierza ku końcowi. Im bliżej mety, tym większe wyzwania duchowe przed pielgrzymami. Modlimy się dziś za zmarłych. Wspominając najbliższe osoby, pamiętajmy o tym, że nas ukształtowali i znacząco wpłynęli na nasze życie. Wielu pielgrzymów czeka na jutrzejszy dzień, bo wtedy spotkają się wszyscy pątnicy na wspólnej mszy świętej.

Dzień 9 – O krok od Maryi

Jesteśmy coraz bliżej naszego celu pielgrzymowania. Dziś wszystkie grupy spotkają się na mszy w Krzepicach. A potem pójdziemy przed tron Matki. Modlimy się dziś szczególnie za młodzież, bo ona jest przyszłością narodu. Ludzi młodych kochamy nie tylko za ich entuzjazm, ale także za  świadectwo pielgrzymowania. Niech pastuszkowie z Fatimy będą dla nich wzorem postępowania. Hiacynta i Franciszek byli dziećmi żywymi i charakternymi. Jednak Dobra Pani wzięła ich do nieba, bo potrafili swoje wady przekuć w dobro. Byli także zdolni do wyrzeczeń i cierpienia za innych. Podobnie jak wszyscy pielgrzymi, którzy swoje cierpienie ofiarowują w konkretnych intencjach. Poza tym im bliżej Częstochowy, tym człowiekowi idzie się lżej.

Dzień 10 – U tronu najlepszej Matki

Nadszedł tak bardzo wyczekany dzień! Pątnicy dotarli do Częstochowy, by spotkać się z najlepszą Matką. Przez całą wędrówkę rozważaliśmy przesłanie z Fatimy, oprócz tego każda grupa złożyła duchowy klejnot w koronie Maryi. Na Wałach Jasnogórskich powitał nas biskup Damian Bryl. On również skierował do nas słowo w homilii. Mówił między innymi o tym, że każdy pątnik nie jest już taki jak przed pielgrzymką. Jeżeli pielgrzymowanie ma mieć sens, to tylko wtedy, gdy uczymy się czegoś nowego i zmieniamy swoje postępowanie

przygotowała Sylwia Staszak

Podziękowania:

  • przewodnikom grup i pozostałym księżom – za opiekę duchową
  •  klerykom ASD w Poznaniu, bratu Pawłowi i siostrom zakonnym
  • Arturowi, Michałowi, Justynie, Markowi, Zbyszkowi i Bartkowi – za pomoc we wszystkim co spowodowało, że bezpiecznie i z radością każdy z pielgrzymów dotarł na Jasną Górę
  • kuchni pielgrzymkowej z Pudliszek
  • służbom drogowym, medycznym, muzycznym
  • firmom, które wspierały tegoroczną pielgrzymkę – POL-CAR, VW Antoninek, Apteka Junikowska, Drukarnia Swarzędzka, KREATIVA
  • mediom – Radio EMAUS, Przewodnik Katolicki,TVP Poznań, Radio Poznań
  • każdemu kto przyczynił się przez swoje zaangażowanie do przebiegu 83. PPPnJG

W jedności – ks. Jan Markowski