Jak się przygotować do pielgrzymki żeby wrócić całym i zdrowym?
12 czerwca 2018

Pielgrzymka jest niezwykłym duchowym, przeżyciem, gdzie możemy się odnowić i odbudować relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Jednak dla ciała, jest to duże wyzwanie. Nie jest ważne czy idziesz po raz pierwszy, dziesiąty, czy trzydziesty, każda pielgrzymka jest inna i za każdym razem może Cię spotkać coś innego. Warto przygotować się, aby Twoje ciało jak najlepiej zniosło tę wędrówkę.

Specjalnie dla Ciebie został przygotowany artykuł, który ułatwi bezpieczne dotarcie do Matki, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podręcznej apteczki.

 

1. OPATRUNKI – w apteczce powinien się znaleźć bandaż elastyczny, który usztywnia bolący staw, zapewniając pełen zakres ruchów. Można wykorzystać go zarówno do stawów skokowych jak i kolanowych. Ważnym jest, aby jego wiązanie nie było za mocne, ani za słabe.
Nie można zapomnieć także o bandażach dzianinowych, dzięki którym opatruje się rany. Do opatrunku przydają się również gaziki oraz plaster. Najlepiej zabrać ze sobą plaster w szpulce, gdyż można go wykorzystać do różnej wielkości ran i lepiej zabezpieczy gaziki utrzymując opatrunek na długi czas. Plastry, które już są z gazą lepiej przydają się do zabezpieczania ran na gładkich powierzchniach np. do ran na ręce, albo goleniach.

2. JAK LECZYĆ PĘCHERZE I ODCISKI?
Tutaj w ruch wchodzą igły… Jeśli na stopie pojawi się pęcherz należy delikatnie go przekłuć, aż wypłynie z niego cały płyn surowiczy, a następnie oczyścić to miejsce Octeniseptem. Tak, tak, to najlepszy sposób! Nie „szczypie” i poprawia gojenie!
Można kupić też inny środek dezynfekcyjny, ale nie może być na bazie alkoholu etylowego.
W tym miejscu należy obalić mit używania wody utlenionej. Ma ona negatywny wpływ na gojenie rany, co więcej, niszczy zdrową tkankę utrudniając procesy gojenia!
Jeśli środek do dezynfekcji nie jest dostępny, lepiej ranę przemyć wodą z mydłem.
A co dalej? Najlepiej zrobić sobie opatrunek albo nakleić plaster 🙂

Jeśli pojawiają się odciski można wykorzystać specjalne plastry do odcisków. Jednak jeśli ich nie ma… cóż, ratunkiem jest gruby opatrunek, który zamortyzuje nacisk na bolące miejsce i nieco poprawi komfort chodzenia.

3. LATO Z KOMARAMI – nie można zapomnieć o spakowaniu do toreb środków odstraszających insekty, chronią nie tylko przed komarami, ale również kleszczami, które przenoszą choroby. 🕷️🕷️🕷️ Dodatkowo można zaopatrzyć się w żele mentolowe, które złagodzą świąd.

4. KREMY Z FILTREM – pomimo użycia takiego kremu i tak każdy pielgrzym wraca z opalonym nosem, policzkami i ładnie opalonami ramionami „na krótki rękaw”  Ale trzeba pamiętać o ochronie skóry. Zbyt duże narażenie na promienie słoneczne, może powodować oparzenia, które w umiarkowanym stopniu możemy wyleczyć używając Panthenol. Kremy z filtrem warto wykorzystywać również w upalne dni, nie tylko podczas trwania pielgrzymki, jest to ochrona przed rakiem skóry.

5. LEKI 💊💊💊 – Bardzo ważne, aby każdy pielgrzym wpisał do swojej legitymacji wszystkie informacje dotyczące chorób i leków, które w związku z nimi przyjmuje. W razie wypadku, służby medyczne będą mogły podjąć odpowiednie kroki. A co zabrać „na wszelki wypadek”? Warto mieć przy sobie:
Tabletki przeciwbólowe
Węgiel aktywny, różnie się może zdarzyć
Wapno musujące (a w zasadzie to Wapń), która ma zbawienny wpływ na zmiany alergiczne i wysypki, dodatkowo wzmacnia stawy i kości
Żel przeciwbólowy i przeciwzapalny na stłuczenia i przeciążone stawy

6. ODPOWIEDNI STRÓJ – tak, tak! Wbrew pozorom ta część „apteczki” sprawi, że będzie można uniknąć udarów i poparzeń słonecznych. Lepiej zapobiegać niż leczyć.. Każdy pielgrzym musi być zaopatrzony w kapelusz lub chustkę na głowę. Dodatkową ochroną będą okulary przeciwsłoneczne, które osłaniają oczy przed nadmiernym światłem. Koszulki zakrywające ramiona i plecy sprawiają, że nie dochodzi do poparzeń skóry. Przy dużych upałach warto założyć długi rękaw, z przewiewnego materiału. Taki strój sprawi, że organizm ludzki nie będzie tracił dodatkowej ilości wody. W ten sposób można uniknąć zarówno oparzeń słonecznych jak i odwodnienia oraz zapewni ochronę przed kleszczami. A wygodne obuwie zwiększy komfort chodzenia i sprawi, że być może nie będzie trzeba opatrywać stóp. 🌞🌞🌞

KONIECZNIE SPAKUJ SWOJĄ APTECZKĘ, UŁATWI TO PIELGRZYMOWANIE!

opracowała Justyna Starczewska


Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Be the first to comment